- Hillerød
- Slotspavillonen
- Kagerup
- Mårum
-
Stå afSaltrup
- Græsted Syd
- Græsted
- Pårup
- Fjellenstrup
- Gilleleje
Der er < 5 km fra Saltrup til Mursten Fortæller – Historien om Esrum Kloster
Dyk ind i fortiden med Esrum Kloster og Møllegårds udstilling, "MURSTEN FORTÆLLER", når du inviteres til at udforske klosterets 900 års danmarkshistorie gennem efterladte artefakter og æstetiske fotografier.
Oplev de røde mursten fortælle om mangfoldige liv, der har præget både klosterets historie og arkitektur. Kom tæt på historiske genstande og mærk ekkoet af forskellige dagligdage bag de tykke klostermure.
Oplev Esrum Kloster og Møllegårds udstilling kaldet "MURSTEN FORTÆLLER" i klosterkælderen. Her får publikum mulighed for at dykke ned i klosterets 900 års rige historie ved at udforske efterladte artefakter som mennesker gennem tiden har efterladt på klosterets område og æstetiske fotografier.
Fra munkekloster til kongeligt jagtslot
Esrum Kloster har været hjem for en bred vifte af mennesker, fra katolske munke til den magtfulde kongeslægt. Selv fattige børn og flygtninge har fundet ly i klosterets mure, og en enlig oberstinde har kaldt dette mangfoldige sted for sit hjem. Livene af disse mennesker afspejles i rummene, på gulvene og ikke mindst i de karakteristiske røde mursten.
Klosteret er mere end blot en bygning fra middelalderen; det er en sammensmeltning af forskellige huse med forskellige funktioner, tydeligt illustreret i overgangene mellem rummene. Et massivt betongulv møder de varme egetræsbrædder, og de udtryksfulde kalkmalerier ligger klos op ad kongens private spindeltrappe.
Andre oplevelser langs strækningen
-
2025.10.10 - 2026.12.31 / Hillerød
Ikonisk på Frederiksborg – Syv værker der definerer Danmarks historie
-
2026.01.01 - 2026.12.31 / Hillerød
Børnenes Frederiksborg | Oplev Danmarkshistorien med børnevenlige aktiviteter
-
2026.01.01 - 2027.01.01 / Græsted
Se, hvad der gemmer sig i landskabet: Udstilling på Esrum Kloster
-
2026.01.02 - 2026.12.30 / Græsted
Tag på tur i Nordsjælland med Tisvildevejen
-
2026.01.05 - 2026.12.20 / Græsted
Oplev Vandets Kraft i Esrum Vandmølle - Historie og Natur i Nordsjælland
-
2026.01.18 - 2026.12.31 / Hillerød
Oplev i Samlingen: Kørner x Meldal på Frederiksborg
-
2026.06.17 - 2027.06.17 / Hillerød
Ordenskammeret- Særudstilling på Frederiksborg
-
2026.08.17 - 2026.10.11 / Gilleleje
Udforsk Gilleleje Labyrinten på Segway
-
2026.10.01 / Græsted
Fællesskab og god mad - Folkekøkken på Esrum Kloster